Αρχική Ενημέρωση Αγώνες Αποτελέσματα Άρθρα Προϊοντα & Υπηρεσίες Φωτογραφίες Βίντεο
High5 NSCoaching Kasimis Training X-treme Stores Top Cycles Triathlon
Ενημέρωση
14 Απρ 14 ← πίσω

20ος ο Γρηγόρης Σκουλαρίκης στο Πανευρωπαϊκό Διάθλου

Την 20η θέση κατέλαβε ο Γρηγόρης Σκουλαρίκης στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Διάθλου μεγάλης απόστασης που διεξήχθη χτες Κυριακή (13/4) στο Horst an de Maas της Ολλανδίας.

Ο Σκουλαρίκης πραγματοποίησε καλή εμφάνιση και βελτίωσε κατά δυο θέσεις την περσινή του κατάταξη, οπότε ήταν και 22ος. Ξεκίνησε καλά και σταθερά στο πρώτο τρέξιμο (15χλμ) ενώ παρά την δύσκολη διαδρομή και τον πολύ δυνατό αέρα στην ποδηλασία (60χλμ) κατάφερε να κρατήσει τη θέση του. Στο δεύτερο τρέξιμο (7,5χλμ) δεν είχε δυνάμεις να επιταχύνει για να κερδίσει κάποια θέση, αλλά και ούτε προσπεράστηκε από κανέναν και τελικά τερμάτισε 20ος με χρόνο 2:57:37. (Περισσότερα θα διαβάσετε στο προσωπικο μπλογκ του Γρηγόρη, εδω: www.duathlon.gr )

Πρωταθλητής Ευρώπης αναδείχθηκε ο Βέλγος Rob Woestenborghs που ξεχώρισε στην ποδηλασία και τελικά έφτασε πρώτος και στο τέρμα με 02:43:34. Αυτή ήταν η πρώτη φορά που ο Woestenborghs κερδίζει τον ευρωπαϊκό τίτλο, μετά από πολλές νίκες σε παγκόσμιο πρωτάθλημα. Δεύτερος τερμάτισε ο συμπατριώτης του Kenneth Vandendriessche με 2:44:54, ενώ τρίτος ήταν ο Γάλλος Yannick Cadalen με 2:45:19. Αναλυτικά τα αποτελέσματα, εδώ: http://nl.mylaps.com/evenementen/uitslagen/2014/apr/13/horstaandemaas/MenCatEK.html

Στις γυναίκες πρωταθλήτρια Ευρώπης αναδείχθηκε η Γερμανίδα Jenny Schulz με 3:03:54, δεύτερη η Γαλλίδα Sabrina Monmarteau (3:08:23) και τρίτη η Δανή Susanne Svendsen (3:08:50). Αναλυτικά τα αποτελέσματα των γυναικών, εδώ: http://nl.mylaps.com/evenementen/uitslagen/2014/apr/13/horstaandemaas/WomCatEK.html

Σου άρεσε αυτό το άρθρο; Μοιράσου το με τους φίλους σου!